Her Daim Hazır Ol!!

Türkiye'nin Her Yerindeyiz...

www.cankurtaranlar.org

www.cankurtarankurslari.com

Eğitim Şart!!

www.cankurtarankurslari.com

                                                       Hayatına Yön Ver!

www.cankurtaranlar.org

Eğitimde Kalite... "www.cankurtarankurslari.com"

Yeni Bir İş . ...Yeni Bir Hayat. ...

Kurslar ve Duyurular

Yozgat Cankurtaran Kursu 23 Ocak

Cankurtaran Kursu

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından yapılan düzenlemeler ile ülkemizde Uluslararası kriterlere uygun cankurtaran kursları düzenlenmeye başlanmıştır. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu tarafından uygulanan yeni sisteme göre cankurtaran eğitimlerinin yanında aynı zamanda ders müfredatına ilk yardım eğitimi de eklenmiştir.Türkiye’de uygulanan  cankurtaran hizmetleri federasyon tarafından denetim altında tutulup yılın belirli dönemlerinde denetimden geçmektedir. Uluslararası standartlara uymayan cankurtaran kursları yeterli kriterleri sağlamadıklarından dolayı çeşitli cezalara çarptırılabilir hatta tamamen hizmete kapatılabilirler.Uluslararası standartlara uygun cankurtaran kursları ! 

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF)

 TSSF Nedir ?
TSSF, Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu’nun kısa adıdır. Türkiye’de, sualtı sporlarına olan ilgi ve alakayı arttırmak, sualtı sporları bazında ulusal ve uluslararası etkinlikler düzenleyerek bu alanda kendini ve ülkemizi geliştirmeyi amaçlamış bir kuruluştur. Uluslararası sualtı sporları ve dalış etkinlikleri ile ortaklaşa eğitim, belgelendirme, denetim koşullarını oluşturmak ve belgelendirmek TSSF’nin ana görevlerindendir.
Ülkemizde cankurtaran kurslarının tamamını denetleyebilen tek yetkili kurum TSSF’dir.

Uluslararası Cankurtaran Federasyonu (ILS)

 ILS nedir ?
ILS, uluslararası cankurtaran kursunun kısa adına verilen isimdir. Tam adı, International Life Saving’dir. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu ile ILS’nin anlaş
maları sonucu ülkemizde düzenlenen tüm cankurtaran kursları bu iki kuruluşun denetimde ve onların belirlediği ders müfredatına göre yapılmaktadır. ILS ve TSSF’nin uygulamış olduğu sisteme göre cankurtaran kurslarında ilk yardım eğitimi verilmesi zorunlu tutulmuştur. Bu doğrultuda bilinçli ve ilk yardım eğitimi almış cankurtaranlar ile daha profesyonel bir yaşam desteği verilmesi amaçlanmıştır.

Cankurtaran Eğitimlerinin Amacı

Deniz, göl, yapay veya doğal tüm iç sularda, karada gerçekleştirilebilecek tüm arama kurtarma çalışmaları gibi aynı zamanda su içerisinde de gerçekleştirilebilecek tüm arama kurtarma çalışmalarında etkili,  bilgili, sorumluluk sahibi cankurtaranlar yetiştirerek onları bu tarz durumlarda nasıl davranılması gerektiğinin eğitimi vermeyi amaçlamaktadır.Cankurtaranlık, özveri, sorumluluk ve uzmanlık gerektirmektedir. Bu amaç ile TSSF, cankurtaran eğitimlerini yetkili olduğu tüm faaliyetler içerisinde en önemli konulardan biri olarak göstermiştir.TSSF’nin en çok önem verdiği faaliyetlerden biri cankurtaran kurslarıdır !  

Cankurtaran Bulundurma Zorunluluğu Getiren Yasa

Uluslararası Mavi Bayrak Kriterleri’ne göre 2000 yılından itibaren Mavi Bayrak ödüllü plajlara getirilen Cankurtaran bulundurulması zorunluluğu, Cankurtaran eğitimi alanındaki hareketliliği de artırıyor.Mavi bayrak ödüllü tüm plajlarda cankurtaran olmak zorunda!
Birkaç yıl öncesine kadar yok denecek kadar az olan Lisanslı Cankurtaran sayısının artırılması konusunda “Cankurtarma Yönetmeliği” uluslararası standartlara uyum çerçevesinde, cankurtaranlık konusunda bazı düzenlemeler getirdi ve “Turizm Bakanlığı Tesisler Yönetmeliği” havuz, sahil, aqua park ve plajı olan otel ve diğer turizm işletmelerine cankurtaran bulundurmayı zorunlu hale getirdi.

Genel Koordinatör

Murat Nezir ENSARİ